Анализ „Българо-японските икономически отношения 2007-2020“

Снимка от Saverio Grippo

Настоящия анализ разглежда периода на отношения между България и Япония след влизанието на страната ни в Европейския съюз на 1 януари 2007 г. Очакванията за бурно икономическо развитие след тази дълго очаквана стъпка, донякъде се оправдават за България, но това важи в малка степен при икономическите отношенията с икономическия гигант Япония.

В анализът са изследвани данни свързани с внос, износ и стокооборот, търговски баланс и търгувани стоки,  изхождайки от важните изходни позиции на двете страни – географски, политически, икономически и социални, които представляват значими  фактори в подобни двустранни отношения.

Разгледани са и възможностите за бъдещо развитие на двустранните икономически отношения между двете държави през призмата на действащото от три години Споразумението за икономическо партньорство между Европейския съюз  и Япония, подписано през лятото на 2018 и влязло в сила в началото на 2019.   

https://www.mfa.bg/embassies/japan
Българският посланник в Япония г-жа Мариета Арабаджиева

Проследени са стъпките до подписване на определяното като най-голяма търговска сделка в света и са цитирани най-важните моменти в различните сегменти на икономическите връзки между двете страни в процеса.  Подчертан е и изключително важният момент на включване за първи път в такова споразумение на клаузи за устойчиво развитие и опазване на околната среда във връзка с приоритетите на Европейския съюз и Япония за справяне с климатичните промени в света, от които икономиката (както се оказа след януари 2020 г.) е изцяло зависима.  

Анализът е изготвен в началото на 2022 г. и се борави с данни до 2020 г. Последвалите през годината събития довели до текущата, коренно различна икономическа обстановка не са отразени в документа.    

Пълният текст на анализът можете да разгледате тук;

Анализ на външно-икономическите отношения на България и Япония за периода 2007 – 2020