Настоящата разработка, представлява опит да се разгледа вътрешната политика на трите правителства на министър-председателя на Япония, г-н Джуничиро Коизуми за периода от 26 април 2001 до 26 септември 2006 г.
Япония при управлението на Министър-председателя Коизуми
Акцент е поставен на икономическата политика и предприетите действие на правителствата на г-н Коизуми за ревитализиране на икономиката на страната, чрез решаване на натрупали се за десетилетие проблеми с необслужвани кредити в банковия сектор, намаляване на силното влияние на т.н. бюрократи при определянето на фискалната, икономическата и външната политика на Япония, ограничаването на правителствените разходи и повишаване на приходите в бюджета, с което да се подобри бюджетния дефицит на страната.
Разгледани са и някой политически действия, целящи „дълбока структурна реформа“ на японската икономика, които имат сериозни социални последици за гражданите й, както и кредита на доверие, който Джуничиро Коизуми получава от обществото, въпреки „неудобствата“ на реформите. В приложение са представени графики и таблици, представящи еволюцията на управление на Коизуми като премиер на страната в три правителства и сравнение на основни икономически показатели за периода от 2001 до 2007 г.
Какво липсва за цялостен портрет?
Външната политика на премиера Коизуми не е разглеждана в този доклад, макар и периода от 5,5 години да е изпъстрен със събития в глобален мащаб, които имат сериозно въздействие върху Япония – атаките срещу САЩ от 11 септември 2001, войната срещу тероризма, войната срещу Ирак и Саадам Хюсеин, спукването на т.н. дот-ком балон, разширяването на ЕС през 2004, новия човек в Кремъл и т.н. Интересни са и международните и външноикономическите отношения на Япония със съседите й – Южна и Северна Корея, Китай, но по същата причина те на попадат в обхвата на тази разработка.
Джуничиро Коизуми, освен като политик и ръководител, е интересен и като човек, показател за което и влиянието му години след като не е на власт – определян е като най-завършения политик на ерата на „Хейсей“ и убедително води по популярност пред наследника си, Шиндзо Абе.
Цялостната разработка можете да разгледате на :
Напишете отговор