Първото официално участие на Япония на световната сцена, след излизането на страната от изолация, е през 1867 г. на Световното изложение в Париж. Малко позната като култура и традиции след над 220 години ограничени контакти със Западния свят, участието на Япония засилва интереса към островната държава и отключва по-широкото разпространение на Японизма – влиянието на японското изкуство и дизайн върху творчеството на редица западноевропейски творци. Легендата е, че френски импресионист Феликс Бракмон, бил поразен от японското майсторство, след като случайно попаднал на страници с манга, рисувани от Кацушика Хокусай, и използвани за опаковане на порцеланови изделия от Япония.
Исей Мияке / 三宅 一生 Мияке Исей/ 1938-2022 – японсктия (не) моден дизайнер : „Аз не правя мода. Правя дрехи.”
Около век по-късно, пак в Париж, не толкова известният тогава японец Исей Мияке, става асистент- дизайнер на Ги Ларош – едно от големите имена на френската модна индустрия. След като овладява „занаята“ и след освежаващ престой в Ню Йорк, през 80-те години Исей Мияке е синоним на впечатляващ японски дизайн, идващ от бумтящата с енергия и идеи столица на бурно растящата като просперитет Япония – Токио.
Роден на 22 април 1938 г. в Хирошима, прочутият японски дизайнер цял живот [1] впечатлява с идеите си, изразните средства и ширината на прилагане на дизайна си – от обикновени тениски и поло фланели, през корпоративно облекло до висша мода, линия мъжки и дамски парфюми и аксесоари.
Всеизвестен е фактът, че съоснователят на Apple и икона на съвременния бизнес, Стив Джобс е бил страстен почитател на дрехите на г-н Мияке и особенно на неговото черно поло, което се превръща в характерно облекло за г-н Джобс. Нещо повече, последният е имал идея да въведе униформено облекло в Apple, повлиян от дизайна на униформеното облекло на Sony, проектирано и изпълнено от модната къща на Исей Мияке. Идеята, разбира се, среща пълен отпор от екипа на американската компания и CEO-то на Apple си поръчал „около стотина“ черни поло фланели, вместо това.
„Облеклото е най-близкото нещо до всички хора“,
казва през 2014 японския дизайнер. Понеже, г-н Джобс прави същото с персоналния компютър, духовната връзка между двамата, вероятно е породена от влиянието на дзен будизма да опростява нещата до естествените им форми и състояния.
Така, г-н Мияке създава световно популярна марка и може да се каже, че успешно е популяризирал културата и модата на Япония (Cool Japan), за което през 2010 год. получава Орден на културата, най-високото отличие за изкуство, култура, наука и технологии в Страната на изгряващото слънце.
Като страна (почти) недокосната от модната вълна на г-н Мияке, неговата марка е позната в България от характерните за всички дизайнери линия парфюми – неговата е L’Eau D’Issey за дами и господа – на която пишещия тези редове е голям почитател.
Исей Мияке почина на 5 август 2022 г. на 84 години, ден преди да отбележим 77 годишнина на първото използване на атомна бомба върху родния му град, на която 7 годишния тогава Исей става свидетел и развива здравословни проблеми, маркирали целия му живот. Губи майка си на 10 години – от усложнения свързани с остатъчната радиация. Въпреки това в последвалите години, твореца предпочита „да мисли за неща, които могат да бъдат създадени, а не унищожени и които носят красота и радост“.
Мир на праха му.
[1] Името Исей⌠一生⌡ на японски има много четения и означава „цял живот“, „през целия живот“, „веднъж в живота“
Напишете отговор