В своя статия от миналият месец, The JapanTimes се спира на растящите цени на употребяваните японски коли в статия под заглавието
Слабата йена привлича чуждестранни купувачи към пазара на употребявани автомобили в Япония
Историческият спад на йената привлича повече чуждестранни купувачи към пазара на употребявани автомобили в Япония, повишавайки цените, които вече са надути поради недостиг на запаси, казват от USS Co., най-големият аукционен оператор в страната. Недостигът на части кара производителите на автомобили по света да намалят производството и купувачите на автомобили не са сигурни кога ще могат да се сдобият с нови превозни средства, каза г-н Дай Сета, СОО на USS. USS обработва около 40% от между- дилърски търгове на употребявани автомобили в Япония. Средната офертна цена на управляваните от USS търгове е се увеличи на годишна база за 12 последователни месеца до май. През февруари тази цифра достигна рекорден връх от малко над 1 милион йени*. Конкуренцията за превозни средства в ниския ценови диапазон от около 50 000 йени* също нараства. Всичко това доведе до неочаквани печалби за USS.
Проблеми за едни, радост за други
USS Co.Ltd. е японска компания, базирана в Токай, префектура Айчи, район Чубу в централна част на най-големия и най-богат остров – Хоншю. USS е абревиатура от UsedCar System Solutions. Компанията реализира приходи от 725 млн. щ.д. и чиста печалба от 265 млн. щ.д към март 22 г. Активите й към същия период са около 1,9 млрд. щ.д. За USS работят 1 100 човека. Интересен е случаят с пазарната капитализация на компанията. Повишените продажби и очакванията за още по-добри резултати правят пазарната й оценка почти 5 млрд. щ.д. Това я нарежда до доста по-големи японски компании като Сумитомо Кемикъл, Ямаха Мотър и Брадър Индъстри, и пред Конами груп и Сейко-Епсън към датата на тази публикация. USS Co.Ltd е на т.н. Prime сегмент на Токийската фондова борса и е част от JPX-Nikkey 400, индекса на най-големите 400 компании по пазарна капитализация в Япония.
Проблемите на големите японски компании- производители на автомобили, пък и на целия автомобилен сектор в света, заради прекъснати вериги на доставки, липса на компоненти и постоянните затваряния на големи райони в Китай, в съответствие с политиката на страната за Нулев КОВИД, водят до сериозна несигурност у потребители и търговци за възможността да се закупи нов автомобил. Следвайки икономическата логика, търсенето на алтернативни продукти – употребяваните автомобили, расте. От тук, расте и цената на колите втора ръка, което съответно ги прави по-недостъпни за стандартния потребител. Процесът допълнително се усложнява от силното търсене на японски автомобили в чужбина и най-вече на руския пазар, където добре поддържаните и нечупещи се коли от Страната на изгряващото слънце имат много почитатели. Санкциите срещу Русия, растящите цени на автомобилите и очакваното понижаване на жизнения стандарт ще охладят желанието на руснаците, но ще мине време докато „невидимата ръка на пазара“ регулира търсенето и предлагането на употребяваните японски автомобили в самата Япония.
*Б.а. 1 000 000 йени са равни на 14 200 лв. , а 50 000 йени са 710 лв. приблизително.
Напишете отговор