Япония винаги трудно се разделя с миналото, колкото и да се иска на западния свят трансформациите да се случват по англосаксонския ускорен модел, при японците нещата стават значително по-бавно и премислено, ангажирайки съгласието на всички заинтересовани.
Не така обаче се получи със световната пандемия от Ковид 19. В рамките месеци традиционната японска фирма трябваше да се адаптира за невъзможността всичките й служители да работят в офисите си дълги часове, а персонала да участва във „веселата“ част на следработния процес.
Ефектът Ковид върху дигиталната кайша
Пандемията наруши многогодишни традиции и е на път да въдвори съвсем нова програма в отдавна започналия процес на дигитална трансформация. Процъфтяват консултантските фирми, които предлагат опита и идеите си в тази трансформация, агенции за дигитални маркетингови услуги, разработчици на нови цифрови продукти, обработка на данни и използването им за стратегия в дигитализиращия се вътрешен и международен пазар. Компаниите от дигиталния сектор подкрепят клиенти си към бърза трансформация, за адаптиране към новата социална среда, нови пазари и неизползвани досега възможности. Помагат за разработването и продажбата на нови продукти на съществуващи и нововъзникващи пазари. В едно с тях, нов бизнес печелят компаниите за технологии, електронна търговия, софтуър и хардуър.
По традиция служителите в Япония са лоялни към компанията си и повечето хора няма да заменят работодателя си, дори да имат по-добри възможности на пазара. Трудовата мобилност е много по-ниска в страната в сравнение с другите високоразвити страни, но в дигиталния свят това се променя доста по-бързо в сравнение с традиционната „кайша“.
„Битката за талантите“
Един от генераторите на тези процеси е практиката във фирмите в цифровия бизнес да работят по-млади хора, с добра чуждоезикова култура, които са по-склонни към смяна на работа при проблеми с възнаграждение, колеги или работна среда. „Битката за талантите“ в дигиталната сфера не подминава й Япония, където търсенето на всички нива нараства всяка година. То е продиктувано от отдавна започналите процеси на дигитализация в страната, от търсещите нови пазари японски компании и от навлизането на повече чуждестранни фирми в Япония.
Компаниите се нуждаят от служители, които могат да комуникират, както с клиентите и с персонала в страната, така и с чуждестранни клиенти, и евентуално с управлението извън страната. Пазарът изпитва недостиг на професионалисти с добри западни езици, предимно английски, а силното търсене е съпроводено с по-високи възнаграждения за хора, които освен да могат да разработват нови идеи и продукти, трябва и да комуникират.
Компаниите за подбор на кадри определят гъвкавостта на работното време и локацията за работа като съществени фактори за привличането на талантите в този сектор. Предпочитанията са за максимална гъвкавост и големи компании, които могат да си го позволят, предлагат от връщане обратно в офиса с гъвкави часове на работа, през няколко дни от седмицата във фирмата или изцяло дистанционна работа.
Какво е възнаграждението за различни роли в предимно големи компании в дигиталния сектор в Япония?
Виж приложената таблица.
Забележка: Кайша 会社- фирма на японски; популярна със силната лоялност на служителите си срещу което получават гарантирана продължителна заетост, обучения, кариерно израстване; отношенията във фирмата са основани на традиционния начин на мислене на японците, част от които е, че да се посветиш на компания е добродетел.
Напишете отговор